ISO 1133-1 Erime Akış İndisi (Melt Flow Index)

Anasayfa / Testler / ISO 1133-1 Erime Akış İndisi (Melt Flow Index)

Bize ulaşın

0533 247 54 21

ISO 1133-1 Erime Akış İndisi (Melt Flow Index)

ISO 1133-1 standardında göre eriyik akış indeksi ölçümü, plastiklerin belirli bir sıcaklıkta ve sabit kuvvette bir melt flow indexer ile akışkanlığını karakterize etmek için standartlaştırılmış bir test yöntemidir. 

Termoplastik bir malzeme, ısıtılmış bir test kovanında eritilir. Test kovanının içerisinde eriyik malzemeyi iten bir piston yerleştirilir. Bu pistona bir kütlenin uygulanması, polimer eriyiği üzerinde sabit bir basınca neden olur. Test kovanının alt ucunda, polimer eriyiğinin ekstrüde edildiği standart bir nozul (kapiler) bulunur. Test, belirli bir ön ısıtma süresinden sonra başlar. Test sırasında, birim zamanda nozuldan akan malzeme miktarı ölçülür. Test sıcaklığı ve kütlesi her zaman rapor edilen test sonucunun bir parçasıdır ve malzemeye bağlı olarak değişkendir. Test koşulları tipik olarak malzeme üreticisi tarafından bir malzeme standardında belirtilir.

Eriyik indeksinin belirlenmesi, plastik hammadde üreten ya da bu hammaddeyi işleyen firmalar tarafından çok sık kullanılır. Erime akış indeksi kalite kriteri olarak kullanılır. Bu test sayesinde moleküler ağırlık dağılımındaki minimum dalgalanmalar bile tespit edilebilir.

Temel olarak iki farklı test yöntemi mevcuttur. 

ISO 1133 Prosedür A'ya göre MFR (Melt Flow Rate) tayini

Prosedür A'ya göre eriyik akış hızı (MFR) belirlenirken, ekstrüde edilmiş malzeme şeridi sabit zaman aralıklarında kesilir. Bir laboratuvar terazisi kullanılarak, ekstrüde edilen malzeme tartılır ve birim zamanda elde edilen kütle g/10 dak olarak verilir. Bu yöntemle operatör, test sırasında makinenin yanında kalarak ekstrüde edilen malzemeyi toplamalı ve ardından tartmalıdır.

ISO 1133 Prosedür B'ye göre MFR (Melt Flow Rate) ya da MVR (Melt Volume Rate) tayini

B prosedürüne göre Eriyik Hacim Oranı (MVR) belirlenirken, cm³/10 dak cinsinden birim zaman başına ekstrüde edilen hacim pistonun deplasmanı ile belirlenir. MVR ve MFR arasında dönüştürmek için kullanılan eriyik yoğunluğu aynı anda ölçülebilir. GÖTTFERT tarafından satılan tüm melt flow indexer cihazları, pistonun hızını belirleyen bir sensör ile donatılmıştır. Bu nedenle ölçüm tam otomatiktir.

Prosedür B daha yüksek otomasyon derecesi sayesinde testin yürütülmesini daha kolay ve daha rahat hale getirir. Azaltılmış kullanıcı etkisi nedeniyle tekrarlanabilirlik daha yüksektir.

Uzmanından randevunuzu alın

Cihazlar hakkında daha detaylı bilgi ya da teklif için randevu linkinden irtibata geçebilirsiniz, e-posta gönderebilir ya da telefon ile irtibata geçebilirsiniz.

RANDEVU AL

AKPINAR TEST ÖLÇÜM

Dostlarımız Ve Mutlu Müşterilerimiz

Whatsapp